Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW

Aktualności CEiE

Na stronie publikujemy nasze aktualności 2021/2022


XV Ogólnopolska konferencja z cyklu "Ekologia Humanistyczna"

pt. "Antropologiczne i przyrodnicze aspekty konsumpcji nadmiaru i umiaru", (Warszawa, UKSW - 27.10.2021). 

Pracownicy Centrum Ekologii i Ekofilozofii wyrażają nadzieję, że problematyka organizowanej przez CEiE konferencji stanie się inspirującą płaszczyzną spotkania przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy i kultury. Od przedstawicieli nauk przyrodniczych począwszy, poprzez przedstawicieli nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych, na przedstawicielach nauk humanistycznych i nauk o sztuce skończywszy. Ponieważ tylko tak interdyscyplinarne spojrzenie na zjawisko konsumpcji pozwala wypracować adekwatne odpowiedzi na pytania o jej wpływ na przejawy i skutki współczesnego kryzysu środowiskowego. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu naukowym.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na witrynie konferencyjnej.

WAŻNE INFORMACJE
Termin: środa, 27 października godz. 9.30
Miejsce: Kampus UKSW przy ul. Wóycickiego w Warszawie, Gmach Auditorium Maximum
Opłaty: udział w konferencji jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja
Termin rejestracji: rejestracja konferencyjna kończy się 21 października 2021 - kliknij aby się zarejestrować!
Tryb: konferencja odbywa się w trybie stacjonarnym, przewidziana jest także transmisja internetowa


Harmonogram roku akademickiego 2021/2022

Przedstawiamy organizację studiów na nadchodzący rok akademicki na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz w Szkole Doktorskiej UKSW.

Organizacja semestru zimowego 2021/2022 r.
Pierwszy dzień zajęć na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i w Szkole Doktorskiej przypada na 1 października. Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego na UKSW odbędzie się 11 października w Auli Schumana na ul. Wóycickiego. Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Pod koniec roku - 15 grudnia uczelnia zaprasza na uniwersytecki opłatek.
W semestrze zimowym studenci kształcący się na studiach stacjonarnych mają dni wolne od zajęć w Dzień Zaduszny 2 listopada oraz po Święcie Trzech Króli - 7 stycznia. Przed Świętami Bożonarodzeniowymi, w środę 22 grudnia, zajęcia na studiach stacjonarnych odbędą się według planu czwartkowego.
Zajęcia w semestrze zimowym zakończą się 31 stycznia 2022. Sesja egzaminacyjna na studiach stacjonarnych potrwa od 2 do 12 lutego. Po sesji, do 18 lutego potrwa przerwa semestralna. Sesja poprawkowa semestru zimowego potrwa od 28 lutego do 10 marca.
Organizacja semestru letniego w 2022 r.
Zajęcia na studiach niestacjonarnych rozpoczną się 18 lutego. Dla studentów stacjonarnych pierwszym dniem semestru letniego będzie 21 lutego.  W środę 13 kwietnia, zajęcia dydaktyczne na studiach stacjonarnych odbędą się według planu piątkowego. Wielkanocna przerwa świąteczna potrwa od 14 do 19 kwietnia.
Jak co roku, 27 maja odbędzie się święto Uniwersytetu na Auli Schumana. Jest to dzień wolny od zajęć na studiach stacjonarnych. Dzień później, 28 maja odbywają się promocje doktorskie oraz habilitacyjne.
Ostatnim dniem zajęć w semestrze letnim jest 14 czerwca. Sesja egzaminacyjna na studiach stacjonarnych rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 30 czerwca. W przypadku studiów niestacjonarnych egzaminy zakończą się najpóźniej 3 lipca. Sesja poprawkowa semestru letniego odbędzie się od 5 do 21 września.


Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „EKOFOTO”


Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu fotograficznego „EkoFoto” zorganizowanego przez Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW pod patronatem medialnym czasopisma „Filozofuj!”. Grono Jury w składzie: Grzegorz Embros, Michał Latawiec, Dominika Dzwonkowska, Jacek Tomczyk oraz Paulina Obrzud wyłoniło trzech zwycięzców:
1 miejsce- Izabela Prusik za prace „Tyle kłosów w całym polu”, „Dmuchnij sobie trochę słońca” oraz „Samemu najlepiej”.
2 miejsce- Julia Kowalska za prace „Rumaki za mgłą” oraz „Złote słońce”.
Wyróżnienie- Zofia Oyrzanowska za prace „Collage”.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników za bardzo liczne wzięcie udziału w konkursie oraz gratulacje dla zwycięzców.

Zobacz zwycięskie fotografie na naszym FB
EkoForum.eu na rzecz „Zielonego Ładu”


Akademicka Platforma Ekoforum.eu, zainicjowana przez dr. Jana Sandnera z Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW ma za zadanie wspierać polskie gminy we wdrożeniu strategii „Zielonego Ładu”. Serwis EkoForum.eu oprócz swojej podstawowej roli opiniotwórczo-konsultingowej jest również otwarty na promocję rozwiązań proekologicznych czy sprawy społeczne.

Czytaj więcej na głównej stronie Uniwersytetu Kardynała Stefana WyszyńskiegoBadania i ochrona gatunku


Stacja Terenowa Instytutu Nauk Biologicznych UKSW istnieje od 1998 r. Funkcjonowała najpierw jako placówka Instytutu Ekologii PAN, później Centrum Badań Ekologicznych PAN, a od 2014 r. roku jest bazą badawczą naszego Uniwersytetu. Zajęcia terenowe, badania naukowe, praktyki studenckie oraz czynna ochrona gatunkowa to niektóre z zadań Stacji Terenowej we Wróblach-Wargocinie.

Czytaj więcej na głównej stronie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego


GRADUACJA 2021
piątek 16.07.2021, bud. 23, sala 201, godz. 11:00

Program - Graduacja 2021:
 • Uformowanie orszaku (2 piętro, hol przy windach) – przejście do auli 201,
 • Uroczyste przywitanie Studentów i Gości – Dyrektor Centrum dr hab. Jacek Tomczyk,
 • Wygłoszenie ostatniego wykładu dla Studentów – dr Dariusz Bukaciński,
 • Przemówienie przedstawicieli Absolwentów,
 • Wręczenie dyplomów ukończenia studiów licencjackich i magisterskich – Pan Prodziekan i Dyrektor Centrum,
 • Przerwa techniczna (oddanie tóg i biretów) – 15 min.
 • „Słodkie” zakończenie (1 piętro na poziomie łącznika).

Studia podyplomowe
Zarządzanie jakością powietrza Nowa edycja

Studia rozpoczną się w październiku 2021, będą trwały 2 semestry, koszt dla uczestnika to tylko 450 zł za całość studiów.
Przedmioty będą realizowane w blokach zajęć:
 • zarządzanie ochroną powietrza
 • prawo ochrony powietrza
 • technologie ochrony powietrza (wyjazdy studyjne do Geotermii Mszczonów oraz Instytutu Technik i Technologii Specjalnych Sp. Z o.o.)
 • edukacja ekologiczna (zajęcia terenowe w Kampinosie i cennych przyrodniczo terenach Warszawy)
 • wpływ zmian klimatu na zdrowie

Kierownikiem projektu jest dr hab. Dominika Dzwonkowska; Zastępcą kierownika projektu jest: prof. ucz. dr hab. Jacek Tomczyk.Informacja o akceptacji SEeB przez ERIH PLUS

25 czerwca 2021 r. czasopismo Studia Ecologiae et Bioethicae (SEeB) zostało zatwierdzone przez prestiżowe repozytorium czasopism naukowych ERIH PLUS. Cieszymy się z docenienia wysokiej jakość merytorycznej naszego czasopisma oraz wysokich standardów redakcyjnych. Mamy nadzieję, że nasza obecność w ERIH PLUS zwiększy liczbę cytowań i międzynarodową rozpoznawalność SEeB.

Z tej okazji chciałbym serdecznie podziękować członkom Redakcji, Rady Naukowej, recenzentom oraz naszym zagranicznym współpracownikom za ich pomoc i wsparcie w pracach na rzecz podnoszenia jakości czasopisma. Dzięki ich zaangażowaniu udało się stworzyć wokół naszego czasopisma środowisko życzliwych i pomocnych osób.

ks. prof. Ryszard F. Sadowski
redaktor naczelny
Ukazał się nowy numer Studia Ecologiae et Bioethicae 19/2(2021)

Na stronie Studia Ecologiae et Bioethicae został opublikowany nowy numer naszego czasopisma. Zapraszam na stronę czasopisma
Odznaczenia państwowe i resortowe dla pracowników Centrum Ekologii i Ekofilozofii

Miło nam poinformować, że nasi pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe (wręczenie miało miejsce 28 maja w trakcie obchodów Święta UKSW):

dr hab. Łepko Zbigniew, prof. ucz. – Złoty Krzyż Zasługi;
dr hab. Tomczyk Jacek, prof. ucz. – Srebrny Krzyż Zasługi;
dr Augustyniuk-Kram Anna - Brązowy Krzyż Zasługi;
dr hab. Dzwonkowska Dominika - Medal Brązowy za Długoletnią Służbę;

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Szczegółowe informacje o obchodach Święta Uniwersytetu można znaleźć na stronie uczelni...

Konkurs fotograficzny

Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW, prowadzące studia z ochrony środowiska i sustainability studies, ogłasza konkurs fotograficzny "EkoFoto" dla uczniów szkół średnich i wyższych. Zapraszamy do wysyłania autorskich zdjęć pokazujących przyrodę.
Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym czasopisma Filozofuj, które ufundowało nagrodę główną - książkę Rogera Scrutona pt. Zielona filozofia. Nagrody niespodzianki dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca ufundował Dziekan Wydziału. Ponadto autorzy 5 najlepszych prac uzyskają dodatkowe punkty w rekrutacji na rok akademicki 2021/22 nasze studia anglojęzyczne - Sustainability Studies.

Zdjęcie konkursowe z imieniem, nazwiskiem, telefonem i adresem mailowym autora należy wysyłać do 30 czerwca na adres mailowy p. Pauliny Obrzud: p.obrzud@uksw.edu.pl

Zasady konkursu:

1. Każdy uczestnik może nadesłać do np. 3 fotografii. Każda fotografia powinna zawierać krótki opis (tytuł, orientacyjna data wykonania, miejsce wykonania, itp.).
2. Nazwa pliku powinna składać się z nazwiska i pierwszej litery imienia oraz kolejnego numeru fotografii, np.: Nowak_A_01
3. Do konkursu dopuszcza się zdjęcia kolorowe i czarno-białe w formacie plików JPEG. Nadesłane pliki (fotografie cyfrowe) muszą mieścić się w rozdzielczości: min. 1200 x 900 max. 1800 x 1200 piks
4. Zdjęć nie można edytować (przerabiać) w programach graficznych. Zdjęcia zawierające wszelkie ozdobniki, ramki, fotomontaże zostaną odrzucone
5. Osoba zgłaszająca zdjęcie do konkursu oświadcza, iż przysługują jej wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do nadesłanych fotografii.
6. Uczestnicy biorący udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie danych (RODO).

Więcej o Centrum Ekologii i Ekofilozofii oraz o naszych studiach z ochrony środowiska można znaleźć na stronie: http://ceie.uksw.edu.pl, o studiach anglojęzycznych Sustainability Studies można się dowiedzieć ze strony: http://ecology.uksw.edu.pl 

 


Patronat konkursu


Studia Ecologiae et Bioethicae zostało zaakceptowane w bazach DOAJ

Z radością informujemy, że 10 maja br. czasopismo Studia Ecologiae et Bioethicae (SEeB) wydawane przez Instytut Filozofii we współpracy z Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW uzyskało akceptację prestiżowego repozytorium czasopism naukowych: Directory of Open Access Journal (DOAJ). Wyrażamy radość, że repozytorium indeksujące ponad 16 tys. wiodących czasopism naukowych ze 126 państw uznało wysoki poziom merytoryczny i edytorski naszego czasopisma. Liczymy, że dzięki obecności w DOAJ zwiększy się cytowalność i międzynarodowa rozpoznawalność SEeB.
Dziękuję przy tej okazji członkom Redakcji SEeB oraz naszym przyjaciołom, którzy wspierali nas w tych staraniach.

Wizyta pracowników CEiE na Uniwersytecie Rolniczym Islandii

Z radością informujemy, że dzięki wsparciu z Funduszu Współpracy Dwustronnej Inicjatywy finansowanej ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, została zrealizowana w dniach 23-30.03.2021 wizyta przygotowawcza nr FWD/20/WP/0014 na Uniwersytecie Rolniczym z Islandii. Wizyta odbyła się z wykorzystaniem nowych technologii w trybie zdalnym.
Wizyta umożliwiła pracownikom obu jednostek omówienie obecnie realizowanych przedsięwzięć i przyszłych działań wzmacniających współpracę w obszarze edukacji oraz badań naukowych. Pięć intensywnych dni rozmów pomogło wypracować długofalowy plan działań wymienić się dobrymi praktykami badawczymi oraz dydaktycznymi i przygotować wnioski na kolejne działania wspierające współpracę.
Wartość dofinansowania wyniosła: 3.500 EUR.
Dziękujemy Operatorowi Programu – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji za współpracę!

To nie kryzys przyrody, ale cywilizacji

O współczesnym kryzysie środowiskowym i o unikalnych w skali kraju studiach na kierunku ochrona środowiska mówi ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz. z Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW.
Czytaj więcej...

Nowa publikacja Prof. UKSW dr hab. Katarzyny Góralczyk

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją Prof. UKSW dr hab. Katarzyny Góralczyk. Książka “System bezpieczeństwa żywności” powstała z myślą o przybliżeniu czytelnikowi zagadnień związanych z jakością i bezpieczeństwem żywności.
To właśnie od jakości żywności w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a także życie. Dziś, w dobie wzrostu świadomości na temat zagrożeń związanych z występowaniem zanieczyszczeń w środowisku i ich wpływu na żywność, a w konsekwencji i na zdrowie człowieka, wokół żywności narosło wiele mitów. Warto więc pogłębić swoją wiedzę o tym, jak zabezpiecza się żywność przed zanieczyszczeniami, jak unikać zagrożeń i na co zwracać uwagę podczas zakupu produktów spożywczych.


Nowa współautorska publikacja

Z przyjemnością informujemy o nowym współautorskim artykule naukowym pracowników Instytutu Nauk Biologicznych i Centrum Ekologii i Ekofilozofii dr hab. Krassimiry Ilievej-Makulec prof. ucz., dr Anny Augustynik-Kram, dr Izabelli Olejniczak, dr Kamila Karabana, mgr Pawła Bonieckiego oraz prof. dr hab. Andrzeja Kulczyckiego opublikowanym w czasopiśmie „Science of the Total Environment”. Jest to jedno z prestiżowych, interdyscyplinarnych czasopism naukowych, w którym publikowane są wyniki nowatorskich i o wysokiej wartości merytorycznej badań dotyczących środowiska. Ilieva-Makulec K., Augustyniuk-Kram A., Olejniczak I., Karaban K., Boniecki P., Nowicki M., Runka T., Kulczycki A., Kałużny J. 2021. Medium-term response of the natural grassland soil biota to multiwalled carbon nanotube contamination, Science of The Total Environment. Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w Science of the Total Environment to 200 punktów.

Nagroda Santander Universitades

Nagroda Santander Universitades dla wyróżniających się pracowników w roku 2020 dla dr Agnieszki Klimskiej.

Kamil Karaban doktor nauk biologicznych

Kamil Karaban (pracownik Centrum Ekologii i Ekofilozofii) podczas publicznej obrony przeprowadzonej przed Radą Naukową Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk dnia 10.02.2021 uzyskał tytuł doktora nauk biologicznych.
Temat rozprawy doktorskiej: Wpływ dżdżownic na liczebność i strukturę zespołów mezofauny w glebie.
Promotor: Prof. dr hab. Janusz Uchmański
Promotor pomocniczy: Alexey V. Uvarov
Recenzenci:
Dr hab. Anna Rożen, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr hab. Joanna Kostecka, Uniwersytet Rzeszowski


Informacja Rady Dyscypliny Naukowej Filozofia

Miło nam poinformować, że pracownik Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW – Dominika Dzwonkowska – decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Filozofia otrzymała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie filozofia. Serdecznie gratulujemy.


KONTAKT

CENTRUM EKOLOGII I EKOFILOZOFII WFCH
UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
UL. WÓYCICKIEGO 1/3, 01-938 WARSZAWA
BUDYNEK 23, p.211 II piętro
P: +48 22 569 68 05‬

KIM JESTEŚMY

Centrum Ekologii i Ekofilozofii poprzednio Instytut Ekologii i Bioetyki (IEiB) powstało na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w 2002 roku w wyniku przekształcenia w roku 1984/85 na WFCh ATK specjalności „Ekologia Człowieka i Bioetyka”.