Magisterium
„Terytorializm mewy śmieszki Larus ridibundus”.
Doktorat
„Wpływ opieki rodzicielskiej na sukces reprodukcyjny u mewy pospolitej Larus canus”.
Ekspert w dziedzinie ekologii, behawioru i ochrony ptaków. Wieloletni pracownik Instytutu Ekologii PAN, a następnie Centrum Badań Ekologicznych PAN. Zdobywała doświadczenie z zakresu ekologii behawioralnej i molekularnej ptaków na stażach zagranicznych m.in. w Instytucie Badawczym Kształtowania Środowiska w Arnhem, Holandia i w Instytucie Biologii Ewolucyjnej i Ekologii na Uniwersytecie w Bonn, Niemcy. Główne zainteresowania badawcze dotyczą ekologii populacyjnej, behawioralnej i ewolucyjnej ptaków wodnych i błotnych, w szczególności takich zagadnień, jak: (a) koszty reprodukcji, taktyki rozrodcze i strategie życiowe przy różnych uwarunkowaniach siedliskowych i populacyjnych; (b) wzajemne relacje między strukturą socjalną populacji a obecnością alternatywnych i altruistycznych zachowań rozrodczych (zapłodnienia poza parą, pasożytnictwo lęgowe, adopcje itp.), (c) uwarunkowania proporcji płci w lęgach. Od 35 lat pracuje w zespole badającym mewy i rybitwy na wyspach na środkowym odcinku Wisły. Kierowała lub uczestniczyła w kilku projektach badawczych finansowanych przez KBN/NCN. Drugim równoległym, obok naukowego nurtem działalności jest aktywność aplikacyjna (ochroniarska). Od 15 lat bierze udział w projektach aktywnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków wysp środkowej Wisły (była koordynatorem jednego projektu). Współautorka ponad 60 recenzowanych publikacji. Otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wyróżniających się młodych naukowców. Stypendystka Deutsche Akademische Austauschdienst DAAD i NATO Advanced Fellowship Programme. Członek międzynarodowych organizacji ornitologicznych i behawioralnych.
2010, (1701/544/IV/10), Projekt finansowany przez EkoFundusz (wykonawca), Utrwalanie efektów czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków na środkowej Wiśle.
2011/2016, (N N304 138540), Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (główny wykonawca) Uwarunkowania proporcji płci w lęgach mew Lari: znaczenie dymorfizmu wielkości związanego z płcią, środowiska życia i kondycji rodziców.
2011/2014, (POIS.05.01.00-00-325/10.00), Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko o oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (koordynator projektu) Czynna ochrona zagrożonych gatunków awifauny wysp na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły: kontynuacja.