Warszawa 13-07-2018

W dniu 13 lipca 2018 w samo południe w auli im. R.Schumana odbyła się uroczysta graduacja studentów WFCh Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW na kierunku ochrona środowiska. Dyplomy ukończenia studiów odbierali studenci zarówno pierwszego oraz drugiego stopnia. 

Uroczystość graduacji uświetnił wykład z szeroko rozumianej problematyki ochrony środowiska prof.dr hab. Krzysztofa Opalińskiego. W programie oczywiście nie zabrakło wystąpienia Pani Dziekan WFCh Prof. dr hab. Anny Latawiec, jak i Dyrektora Instytutu Ekologii i Bioetyki dr hab. Jacka Tomczyka.

Wszystkie przemówienia oczywiście, były skierowane, przede wszystkim do studentów. Jednak bacznie wsłuchując się w nie, można było w nich odnaleźć wiele ponadczasowych treści. W każdym razie cała aula R.Schumana, była głęboko zasłuchana i bynajmniej nie byli to sami studenci. W tym uroczystym dniu naszym studentom towarzyszyły licznie przybyłe rodziny i znajomi. Wszyscy przeżywali ten uroczysty moment graduacji.

Po zakończeniu części oficjalnej, nie zabrakło oczywiści tej drugiej, gdzie przy różnych słodkich smakołykach, można było jeszcze raz powspominać lata nauki i pożegnać się z wykładowcami, którzy również licznie przybyli na tą uroczystość. 

Warszawa 19-05-2018

Zakład Modelowania i Waloryzacji Środowiska IEiB WFCh na UKSW udostępnia dane ze swojej nowej stacji pomiarowej występowania pyłów zawieszonych PM2.5 [µg/m3] oraz PM10 [µg/m3]. Dane pomiarowe prezentowane są na wykresach z ostatnich 24h. Stacja znajduje przed budynkiem laboratoriów IEiB UKSW na ulicy Wóycickiego 1/3 w Warszawie.

Warszawa 03-05-2018

Została uruchomiona nowa dedykowana problematyce meteo witryna internetowa pod adresem: meteo-uksw.edu.pl

Wszystkie dane związane z problematyką meteo od dnia 31 maja 2018, będą publikowane jedynie na naszej nowej witrynie. Na witrynie tej, będą również udostępniane wybrane dane online ze stacji pomiarowej umieszczonej przed budynkiem laboratoriów przyrodniczych na Wóycickiego w Warszawie.

Warszawa 18-04-2018

Tajemniczy ekran, który pojawił się dzisiaj 18-04-2018 w budynku laboratoriów 24 na Wóycickiego 1/3 w Warszawie jest inwestycją IEiB WFCh UKSW. Zbliża się moment jego odpalenia, a wraz z nim nowej witryny meteo. Nie przegap tego wydarzenia. Dlaczego, o tym wkrótce.

Warszawa 28-03-2018

W dniu 28 marca w naszym Instytucie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Patronatem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz Instytutu Ekologii i Bioetyki zostało objęte Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Z tej okazji liczna reprezentacja uczniów wraz ze swoimi nauczycielami i Panią Dyrektor Ewą Jancewicz gościła w murach naszej uczelni. Uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratoria dydaktyczne i naukowe w budynku Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych i uczestniczyć w przeprowadzonych dla nich warsztatach. Uczniowie zapoznali się również z ofertą dydaktyczną Instytutu i z działalnością Koła Naukowego Przyrodników. Poprzez patronat szkoła wzbogaci ofertę zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych dla swoich uczniów z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych. Stały kontakt uczniów z uczelnią wyższą i uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach i konferencjach poszerzy ich wiedzę o przyrodzie, bioróżnorodności, zrównoważonym rozwoju, rozbudzi ich ciekawość poznawczą oraz pozwoli kształtować kompetencje i zdobyć umiejętności, które mogą być wykorzystane w ich dalszej edukacji i karierze zawodowej.

Warszawa 19-03-2018

Z końcem lutego rozpoczęliśmy kolejny semestr prelekcji i warsztatów dla młodzieży licealnej Warszawy i Mazowsza w ramach Laboratoriów Młodzieżowych na UKSW. Warsztaty, zwłaszcza praktyczne, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Uczniowie cenią sobie najbardziej to, że mogą samodzielnie wykonywać proste doświadczenia i eksperymenty, wykonywać analizy np. wody, żywności na specjalistycznej aparaturze, dotknąć eksponatów, sporządzać preparaty mikroskopowe i je oglądać pod mikroskopem. Nauczyciele natomiast uważają, że tematyka warsztatów jest przydatna dla uczniów zainteresowanych biologią czy chemią, że warsztaty rozwijają zainteresowania uczniów, nawiązują do programu nauczania w szkole, a także są świetnym urozmaiceniem zajęć lekcyjnych.
Ostatnio odbyły się warsztaty:

  • Kolory i kształty w świecie zwierząt.
  • Różnice w budowie mózgu nastolatki i nastolatka.
  • Co kości mówią o człowieku.
  • Ocena wody pitnej – badanie zawartości pierwiastków w wodach pitnych.
  • Etyczne aspekty genetycznej modyfikacji roślin i zwierząt w rolnictwie.
  • Niewidzialny świat gleby.