Stacja Monitoringu MCLNP IEiB/UKSW
Projekt Stacji Monitoringu Ekotoksykologicznego MCLNP realizowany jest w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Ochrony Środowiska. Koordynatorem projektu jest dr hab. Katarzyna Góralczyk.
Misja naukowa stacji (SME)
Misją stacji (SME) jest monitoring zagrożeń środowiskowych i zdrowotnych dla ludności z terenu Mazowsza zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Monitoring obejmie stan bioróżnorodności przyrodniczej, ocenę jakości wody, gleby i żywności oraz ocenę stanu zdrowia wybranych grup społecznych potencjalnie narażonych na czynniki szkodliwe.
Oferty Badawczo - Naukowe oraz Edukacyjne
oraz EdukacyjneOferty Badawczo - Naukowe oraz Edukacyjne
W przygotowaniuProjekty Badawcze
Projekty BadawczeProjekty Badawcze
W przygotowaniuPodstawowe badania naukowe
W projekcie „Stacja Monitoringu Ekotoksykologicznego” (SME) w Mazowieckim Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW prowadzone będą badania dotyczące oszacowania zagrożeń chemicznych w środowisku przyrodniczym na terenie Mazowsza i żywności produkowanej na tym terenie oraz badania przesiewowe wybranych grup ludności pod kątem wykrycia chorób alergicznych, nowotworowych i zaburzeń endokrynnych. Planowane badania obejmą przeprowadzenie analiz chemicznych w określonych próbkach wody, gleby i produktach żywności, pochodzących z upraw i hodowli na Mazowszu oraz diagnostykę zdrowia ludności na podstawie wybranych markerów biochemicznych.
Interdyscyplinarny charakter stacji monitoringu
Poszerzanie interdyscyplinarności badań naukowych dzięki: przełamywaniu barier dzielących poszczególne dyscypliny nauki i tworzenie wspólnych płaszczyzn oraz zespołów badawczych ze szczególnym uwzględnieniem wymiany doświadczeń zdobytych w pracy naukowej oraz rozwojowi badań interdyscyplinarnych prowadzonych wspólnie z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi.
W skład stacji wchodzą 3 laboratoria podstawowe i dodatkowo wykorzystywane:

Wyposażenie stacji monitoringu ekotoksykologicznego MCLNP
Wyposażenie stacji monitoringu ekotoksykologicznego MCLNP, zostało zrealizowane w ramach projektu „Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej”.
W skład podstawowego wyposażenia stacji zakupiona została aparatura chromatograficzna umożliwiająca identyfikację ksenobiotyków (substancji obcych) w próbkach środowiskowych i biologicznych oraz aparatura biochemiczna do przesiewowych badań diagnostycznych ludności oraz niezbędny sprzęt laboratoryjny i komputerowy wraz z oprogramowaniem.
Na wyposażeniu stacji monitoringu ekotoksykologicznego MCLNP, znajduje się następująca aparatura badawcza:
- chromatograficzna: UHPLC/MS/MS, GC/MS i spektralna ICP-OES z generatorem wodorków;
- diagnostyczna: analizator alergologiczny (Phadia), biochemiczny (Miura), hematologiczny Horiba, immunochemiczny (Vidas); spektrofluorymetr microELISA i cliaElisa, dPCR (ThermoFischer), przystawka ATR do spektrofotometru do bliskiej podczerwieni FT-IR; urządzenie do pomiary fluorescencji chlorofilu;
- pomocnicza: zestaw do zatężania i odparowywania prób; zestaw SPE, wagi -3 szt., mikrowaga, wagosuszarka, piecyk muflowy oraz zestawy (5 szt.) pipet automatycznych;
- sprzęt komputerowy: komputery (2 szt.) i laptopy (2 szt.) oraz oprogramowanie z systemem kariotypowania (MultiScan).
Wyposażenie dodatkowe
- chromatograf jonowy do oznaczeń kationów i anionów,
- chromatograf HPLC z detektorem DAD umożliwiającym analizę białek zawierających metale ciężkie (fitochelatyny, metalotioneiny),
- spektrofotometry UV/VIS,
- analizator rtęci NIS,
- zestaw do BZT5, zestaw do ChZT,
- zestaw do oznaczeń genotoksyczności Biospec,
- zestawy do testów typu toxkit: Algatoxkit, Daphtotoxkit, Phytotoxkit,
- analizator do identyfikacji mikroorganizmów (Petrifilm),
- analizator Veratox do analiz mikotoksyn,
- miernik walizkowy Delta Tox,
- mętnościomierz, sonda tlenowa, mierniki pH, konduktometry,
- ultrawirówka, wirówki, wytrząsarki, łaźnie wodne,
- termocyklery, aparat do elektroforezy, transluminator z UV,
- homogenizatory i młynki, mieszadła,
- wyparka próżniowa z łaźnią grzewczą i pompą membranową,
- dejonizator do przygotowania wody I klasy czystości,
- lodówka, komora badań cieplnych,
- autoklaw nastołowy, biurety, zestawy pipet,
- mikroskopy, kriostat, mikrotom, lupy, lornetki,
- oraz będące poza stacją SME na stanie Międzywydziałowego Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych UKSW.
Sprzęt został zakupiony w ramach projektu pt. „Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej”.


Udział stacji monitoringu ekotoksykologicznego w projektach badawczych
- sporządzanie analitów, odparowywanie i zatężanie próbek; spalanie lub mineralizacja próbek, ekstrakcja i separacja SPE;
- (UHPLC/MS/MS) nadkrytyczna chromatografia cieczowa sprzężona ze spektrometrem mas typu dual gradient, detektorem z UV-VIS, z detektorem fluoroscencyjnym, z monitorowaniem wybranego jonu (SIM),
- monitorowaniem wybranej reakcji (SRM) oraz co najmniej 30 000 przejść SRM w trakcie trwania jednej metody analitycznej z szybkością skanowanie co najmniej 500 SRM/s, skanowaniem jonów produktu,
- skanowaniem jonów prekursora, skanowaniem straty neutralnej, skanowaniem z odwróconą rampą energii kolizyjnej zwiększającej czułość eksperymentów MS/MS;
- chromatografia gazowa ultra-szybka i wysokociśnieniowa ze spektrometrem masowym i detektorem mas z jonizacją elektronową (EI) i możliwością automatycznego tworzenia metody SIM, SCAN, SCAN/SIM w oparciu o własną bazę danych z możliwością przeszukiwania do 5 bibliotek jednocześnie w tym zdefiniowanej przez użytkownika własnej biblioteki widm, z biblioteką NIST wraz ze strukturami związków i biblioteką wybranych ksenobiotyków;
- spektrometria plazmowa ICP-OES wraz z generatorem wodorków,
- spektrometria w bliskiej podczerwieni z detektorem DLaTGS i InGaAs, ze źródłem IR i NIR (lampą wolframową) oraz przystawką do pomiarów transmisyjnych i przystawką ATR;
- genomika (dPCR z filtrami umożliwiającymi detekcję barwników: FAM, VIC, ROX);
- spektrofluorymetria – metoda mikro ELISA i mikro CLIA;
- metody biochemiczne, immunochemiczne i hematologiczne do diagnostyki biomarkerów;
- metoda Biofeedback;
- techniki mikroskopowe: świetlna, fluoroscencyjna, konfokalna oraz w podczerwieni;
- metody cytogenetyczne, barwienie chromosomów i kariotypowanie;
- metody oceny toksyczności za pomocą mikrobiotestów i mezokosmosów;
- metoda szybkiej kinetyki indukcji fluorescencji chlorofilu;
- metody wieloparametrowe do analizy wody, ścieków i gleby;
- system GIS do sporządzenia map zanieczyszczeń/zagrożeń na terenie Mazowsza.
Współpraca międzywydziałowa
Ze względu na ewentualne specyficzne zapotrzebowanie na aparaturę i sprzęt umożliwiającą przeprowadzenie szerszych badań w SME przewidziana jest współpraca również z laboratoriami z innych wydziałów UKSW.

Udział stacji monitoringu ekotoksykologicznego w projektach badawczych
Przewidziane są zintegrowane badania analityczne: środowiskowe i diagnostyczne. W próbkach środowiskowych (woda, gleba, żywność) analizowane będą pozostałości po ksenobiotykach (pestycydach i farmaceutykach) jako substancjach nagminnie stosowanych przez człowieka.
Ksenobiotyki zawierają różnorodne czynne chemicznie grupy i przechodząc przez szlaki metaboliczne organizmów, zazwyczaj nie podlegają pełnej detoksykacji.
Ze względu na trwałość, ulegają biokoncentracji w wodzie, glebie, żywności i ogólnie biomagnifikacji w środowisku. Niebezpieczeństwo z ich strony, a zwłaszcza ich mieszanin, jest na etapie współczesnych badań dość mało poznane, tym bardziej innowacyjne i cenne będą wyniki analiz pozyskane w stacji.
W zakresie badań diagnostycznych przewidziana jest identyfikacja zagrożeń mikrobiologicznych w żywności oraz wykrywanie produktów zawierających GMO.
W przypadku diagnostyki stanu zdrowia wybranych dobrowolnie grup społecznych Mazowsza, w tym studentów, przeprowadzane będą badania pod kątem zidentyfikowania odpowiednich biomarkerów umożliwiających wykrycie narażenia na zanieczyszczenia chemiczne wody i żywności oraz potencjalne alergeny pokarmowe, wziewne i skórne.
Monitorując rodzaj i stan ilościowy potencjalnych zanieczyszczeń chemicznych w środowisku i żywności, można będzie ocenić niebezpieczeństwo dla zdrowia społeczności Mazowsza i podjąć działania profilaktyczne w celu eliminacji zidentyfikowanych zagrożeń w środowisku.
Badania pozwolą m.in. na ocenę zależności pomiędzy czynnikami środowiskowymi a zaburzeniami zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem przewlekłych chorób cywilizacyjnych, które są kluczowym problemem zdrowia publicznego.
Ocena stanu środowiska i jakości żywności z regionu Mazowsza znajdzie odzwierciedlenie na specjalnie stworzonej mapie zagrożeń ekotoksykologicznych.
Zebrane dane umożliwią opracowanie symulacyjnego modelu ekotoksykologicznego dla wystawienia prognozy bezpieczeństwa środowiska i zdrowia ludności na Mazowszu na dalsze lata, po roku 2020.
Wyniki z planowanych pięcioletnich badań będą archiwizowane w postaci bazy danych i raportów, a informacje o wykrytych zagrożeniach w środowisku i żywności podawane będą na portalu do wiedzy i konsultacji społeczeństwa.

